Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği'nin düzenlediği yarı maraton Selimiye Camisi önünden başladı.

İki kategoride düzenlenen yarışlarda sporcular 10 ve 21 kilometre koşarak dereceye girebilmek için büyük çaba sarf etti.

Selimiye Meydanı'nda tamamlanan organizasyonda 21 kilometre genel klasmanda Mestan Turhan birinci, Bekirhan Kabadayı ikinci, Özgür Işık ise üçüncü oldu.

Fotoğraf: AA

Kadınlar genel klasmanda ise Dilek Atak birinci, Derya Kaya İkinci, Zeynep Burcu Akbaba ise üçüncü olarak yarışmayı tamamladı.

10 kilometre genel klasmanda Muhammet Edip Karabacak birinci, Ercan Savaşan ikinci, Ercan Kitapçıoğlu ise üçüncü oldu. Kadınlar genel klasmanda ise Reyhan Demirel birinci, Gönül Çataltepe İkinci, Firdevs Mehmetoğlu ise üçüncü oldu.

Fotoğraf: AA

"Şehit ve gazi yakınlarına armağan ediyorum"

21 kilometrede birinci olan Mestan Turhan çok zorlu bir maratonu geride bıraktıklarını belirtti. Turhan, birinci olduğu için çok mutlu olduğunu ifade etti.

"Anlamlı ve güzel bir yarış oldu, emek harcayanlara teşekkür ediyorum. Eğlenerek koştum. Yunanistan sınırına geldiğimde 'merhaba komşu' diyerek geri döndüm, çok eğlenceliydi. Birinciliğimi bütün şehit ve gazi yakınlarına armağan ediyorum."

Fotoğraf: AA

Bazı sporculardan "1 kilometre fazla koştuk" itirazı

Koşuculardan bazıları ise yarış sonunda 10 kilometrelik parkuru 11 kilometre koşmak zorunda kaldıklarını ileri sürdü.

Yaşar Kambir gazetecilere yaptığı açıklamada, “Profesyonel sporcu saatine bakar. 8 kilometreye gelince saatimize bastık 2 kilometre var diye biliyorduk. 10 kilometre saatimizde bitti yol bitmedi. Koş, koş, koş yol saat bitti yol bitmedi. Düzeltilmesi lazım. Geçen sene de aynısı oldu. O zamanda dönüş yolunu bulamamıştık.” şeklinde konuştu.

Fotoğraf: AA

Maratonda farklı katılımcılar da yer aldı

Yarı maratona pek çok farklı sporcu da katıldı. Bazı basın mensupları ve sağlıkçılar salgında yaşamını yitiren meslektaşları, bazı sporcular da yaşamını yitiren babalar anısına koştu.

Koşuda bazı sporcular Türk bayrağı açarak bazıları da engelli yakınlarıyla katıldı.

Yarışmaya turuncu takım elbise giyerek katılan Bilal Gül, her yıl katıldığı maratona bu yıl Babalar Günü nedeniyle gücün simgesi turuncu renkte elbiseyle katıldığını belirterek "Ben bu koşumu tüm babalara armağan ediyorum" dedi.

Fotoğraf: AA

Koşuya 9 yaşındaki oğlu Ömer Asaf Özder'le katılan Kocaelili Ahmet Özder, Babalar Günü nedeniyle beraber koştuklarını belirtti.

Koşunun en yaşlı sporcularından 73 yaşındaki Hayrettin Sönmez'de spor yapanın ruhunun da bedenin de yaşlanamayacağını ifade etti.

Dereceye girenlere ödülleri verildi

Startını Edirne Valisi Ekrem Canalp'in verdiği, 20 ülkeden 1045 sporcunun katılımıyla Selimiye Meydanı'ndan başlayan, 10 ve 21 kilometrelik parkurların tamamlanmasıyla sonuçlanan maratonun ardından dereceye girenler için Mimar Sinan Spor Salonu'nda ödül töreni düzenlendi.

Fotoğraf: AA

Organizasyonda 21 kilometre erkekler genel klasmanda Mestan Turhan birinci, Bekirhan Kabadayı ikinci, Özgür Işık ise üçüncü oldu.

Kadınlar genel klasmanda ise Dilek Atak birinci, Derya Kaya ikinci, Zeynep Burcu Akbaba ise üçüncü sırada yarışmayı tamamladı.

10 kilometre erkekler genel klasmanda Muhammet Edip Karabacak birinci, Ercan Savaşan ikinci, Ercan Kitapçıoğlu ise üçüncü sırada yer aldı.

Fotoğraf: AA

Kadınlar genel klasmanda ise Reyhan Demirel birinciliği, Gönül Çataltepe ikinciliği, Firdevs Mehmetoğlu ise üçüncülüğü elde etti.

Kategorilerinde birinci olanlara 1000, ikincilere 750 ve üçüncülere de 500 lira hediye çeki ve lavanta demeti hediye edildi.