Milli sporcu Ayşe Begüm Onbaşı, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen Aerobik Cimnastik Dünya Şampiyonası'nda altın madalya kazandı.

2001 doğumlu Ayşe Begüm, 2019 yılında Portekiz'de düzenlenen 6. Cantanhede Aerobik Cimnastik Dünya Kupası'nı birincilikle noktalamıştı.

"Çok fazla çalıştık, karşılığını aldığımız için de çok mutlu olduk"

Dünya şampiyonu Ayşe Begüm Onbaşı, TRT Haber canlı yayınına katıldı.

Çok mutlu ve gururlu olduklarını söyleyen Onbaşı, "Aynı zamanda dün Cumhuriyet Günü'ymüş Azerbaycan'da. Tüm Türklere armağan edilen bir madalya olmuş oldu. Büyükler kategorisinde aerobik cimnastikte alınan ilk altın madalya. İlk madalyayı altınla açmak tabii ki bizim için çok büyük bir onur. Antrenörümle beraber çok fazla çalıştık, karşılığını aldığımız için de gerçekten çok mutlu olduk" dedi.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Nice şampiyonluklara

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aerobik Cimnastik Dünya Şampiyonası'nda altın madalya kazanan milli sporcu Ayşe Begüm Onbaşı'yı telefonla arayarak tebrik etmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medyadan da yaptığı açıklamada, "Türkiye seninle gurur duyuyor Ayşe kızım. Senin ve tüm genç evlatlarımın başarılarının devamını canı gönülden diliyorum. Gözlerinden öpüyorum. Nice şampiyonluklara" sözlerine yer vermişti.

 

 

Ayşe Begüm Onbaşı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisini arayarak tebrik etmesiyle ilgili "Cumhurbaşkanımıza çok teşekkürlerimi iletiyorum hem Türk sporuna yapmış olduğu hem de Türkiye Cimnastik Federasyonuna yapmış olduğu desteklerden dolayı. Gerçekten spora ekstra bir destek veriyor, bu da tabii ki bize güç veriyor. Bunun karşılığını vermek için çalışıyoruz zaten. İnşallah Ankara'da da hem hanımefendiyle hem de Cumhurbaşkanımızla görüşme sağlayacağız" dedi.

Aerobik cimnastikte Cumhuriyet tarihinin ilk madalyası

"Önümüzdeki dönemlerde Avrupa Şampiyonamız olacak" diyen Ayşe Begüm, hedeflerinin yine altın madalya olduğunu söyledi.

Antrenör Mehmet Ali Ekin, Ayşe'nin çok çalıştığını ve dünyanın en iyisi olduğunu anlatarak, "2016'da da gençlerde dünya şampiyonu oldu. Aerobik cimnastikte büyüklerde yoktu altın madalyamız. Başkanımıza söz verdik. Uzun çabalar sonucunda da aerobik cimnastikte Cumhuriyet tarihinin ilk madalyasını ülkemize getirmek bize nasip oldu" dedi.

"Bir Türk gencine yakışır şekilde başarı elde etmek çok büyük bir gurur"

Ayşe Begüm Onbaşı, "Bir Türk gencine yakışır şekilde başarı elde etmek çok büyük bir gurur. Ülkemizin Cumhurbaşkanının da bu şekilde tebrik etmesi, arayıp ilgi göstermesi bizim için bir ayrıcalık. Desteklerinden ötürü ben de tekrardan teşekkür ediyorum. Tüm sosyal hayatımızı bir kenara bırakıp sadece antrenmanlarımıza odaklandık. Emeklerimizin karşılığını aldığımız için çok mutluyuz" dedi.