Yayıncı kuruluşa açıklamalarda bulunan Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, Sergen Yalçın'ın ayrılığının söz konusu olmadığını belirtti.

"İkimizin de amacı Beşiktaş'ın başarısı. Böyle bir ayrılığın söz konusu olacağını düşünmüyorum. Sıkıntılı günler geçiriyoruz, böyle günlerde ne hocam ne biz Beşiktaş'ı yalnız bırakmayız. İniş ve çıkışlar olacaktır. Sergen Yalçın'la yola devam ediyoruz. İkimizin de amacı aynı, Beşiktaş başarılı olsun." 

“Taraftarın isteği olmasa da Sergen hocayı alırdım." diyen Çebi, "Sergen hocayı beğeniyorduk. Özümüzden gelmek gibi bir vizyon çizdik. Hocamız buna da uygun biriydi. Asıl sebebi budur. " ifadelerini kullandı.

"Beşiktaş'ın başarılı olacağına dair umudum yüksek"

Çebi, siyah-beyazlı takımın ligde aldığı sonuçların geçen sezona benzer olduğunu kaydetti.

"Neden daha iyi olamıyoruz, neyi eksik yapıyoruz diye tedirgin oluyorum. Bu da çalışmamızı teşvik edecektir. Geçen sene geldiğimizde de takım bu seviyelerdeydi. Yükselttik ve bunu Sergen hoca ile yaptık. Beşiktaş'ın başarılı olacağına dair umudum yüksek."

"Transferleri hocamızla beraber yaptık"

Ahmet Nur Çebi, transferleri Sergen Yalçın ile birlikte yaptıklarını aktardı.

"Transferleri hocamızla beraber yaptık. Hocanın, başkanının, yöneticilerin, scoutun içinde olmadığı bir transfer süreci yaşamadık. Hocanın istediklerinin bazılarını alamamış olabiliriz. Hocanın 'bu bana yaramaz' dediği futbolcu olmadı. Transfer limitlerimiz ölçüsünde ve Beşiktaş'ın bütçeleriyle hareket ederek beraberce bu transferleri yaptık. İyisi de bizim kötüsü de bizim. 'O onun, bu bunun transferi, ben bu transferde vardım, ben yapmadım hoca yaptı' gibi tavırları doğru bulmuyorum. Bu transferleri biz yaptık."

Çebi'den Cenk Tosun'a yeşil ışık 

Çebi, siyah-beyazlı takımın eski golcülerinden Cenk Tosun'un devre arasında takıma katılması ile ilgili bir soruyu yanıtladı.

"Tabii ki iyi futbolcu alalım, daha başarılı olsunlar isteriz. Takımı gençleştirmek ve ekonomik olarak küçültmek gibi hedeflerimiz var. Bununla ilgili eksik transferimiz oldu. Tamamlayamadık, limit açısından, oyuncu talepleri yüksek geldi olmadı. Bir forvet istiyorum. O an tamamlayamadık. Onu bu transfer döneminde şartlarımıza uygun şekilde gerçekleştirmek kafamızda var. Cenk gündeme geliyor ama sakatlığı da geçmiş, dün oynadı. Devre arasında top oynama şansı olursa denemek isterim. Kaleci oynayarak kaleci olabiliyor. Bir kaleci aldığınızda Ersin ve Utku'nun geleceğini yok edeceksiniz. Bu iki çocuktan umutluyum. Hocamız da umutlu. Çocukların önünün kesileceği operasyon Beşiktaş adına sağlıklı olmayacaktır. Bu çocuklara şans vermeye devam edeceğim. Hocamın da o zihniyette olduğunu düşünüyorum."

"Hocamın kafa yapısına aykırı hareket etmeyi kendime yediremem"

Ahmet Nur Çebi, kadro dışı bırakılan maliyetli oyuncular için de açıklamalarda bulundu.

"2,5 milyon euo alan birine sözleşme yapmışsınız ve takıma katkı veremiyor. Yerine de 500 bin euroya bir oyuncu alıyorsunuz. 500 bin euroya aldığınız oyuncu katkı verirse 2,5 alanı görmezsiniz. Çalışmayan bir arabayı ha sokakta ha garajda park etmişsiniz. İki yerde de faydası yok. Ekonomik olarak cimriyimdir yapılmışsa yapılması gerektiği için yapılmıştır. Hocamızın 'bunlarla yol alamayacağım' dediği oyuncular. Takımı teslim ettiğim hocamın beklentilerine, kafa yapısına aykırı hareket etmeyi kendime yediremem."

"İnceleme 10 yıllık süreci kapsayacak şekilde yapılıyor"

Çebi, siyah-beyazlı kulübün geçmiş yıllarının araştırılmasına devam edildiğini ve salgın sürecinin uzattığını dile getirdi.

"İncelemeden geri adım atmış değilim. Camia tarafından bu görev verildi. İnceleme 10 yıllık süreci kapsayacak şekilde yapılıyor. İçinde ben de varım. Ben bir söz verdim. Bunu birilerine zor durumda bırakmak adına yapmıyorum. Her gelenin, gidenin hesaplarına baktığı bir sürecin başlamasını istiyorum." 

"Beşiktaş amaçladığımız gibi düzlüğe çıkacaktır"

Çebi, Beşiktaş'ın düzlüğe çıkacağını kaydetti.

"Geldiğim günden beri Beşiktaş için doğruları yaptım. Biz Beşiktaş'ı içinde bulunduğu durumdan ışıklı günlere getiriyoruz. Pandemi sadece hızımızı yavaşlattı. Beşiktaş amaçladığımız gibi düzlüğe çıkacaktır. Taraftarlarımız gidişatımızın iyi olduğunu en kısa zamanda görecekler. Bunu camiama söz olarak veriyorum."

"Tedbirin sert olması gerektiğini ifade edenlerden biriyim"

Çebi, Spor Yasası ile ilgili de konuştu.

"Sayın Cumhurbaşkanı'na spor yasası ve bankalar ile yapılan kredi yapılandırması için ricacı olanlardan biri benim. 'Yapılıyor yapılıyor başa dönüyor, her yapıldığında kötüye gidiyor' dediğinde bunun yasayla düzeleceğini, tedbirin sert olması gerektiğini ifade edenlerden biriyim. Gerekiyorsa gelir-gider arasında göz göre göre bilinçli şekilde bütçenizde açık veriyorsanız parayı ödeyeceksiniz. Ödeyemiyorsan malınla mülkünle sorumlu olacaksın. Ödeyemiyorsan hapis bile yatabileceksin. Başka türlü kulüpleri kurtaramayız. Bunun sonu faciaya gidecek."

"FIFA, UEFA, TFF sekreter gibi hareket ediyorlar"

Çebi, pandemi sürecinde FIFA ve UEFA'nın verdiği sözleri tutmadığını da söyledi.

"FIFA, UEFA gibi kurumların söylemleri başta güzeldi. 'Ekonomik olarak kulüpleri rahatlatacağız, mali sıkıntıları erteleteceğiz' gibi söylemler varken birdenbire bir şey yokmuş gibi hareket ettiler, verdikleri sözlerin hiçbirini tutmadılar. Oyuncu parasını üst üste 2 ay alamadığı için gitti. Parasını pandemi döneminde alamadı ama bu kurumların aldıkları karar 'paranın tamamını öde' şeklinde. Pandeminin vermiş olduğu yükü ne menajer, ne futbolcu, ne UEFA, ne FIFA çekiyor. Sadece kulüpler çekiyor. Kulüplere katkı verilmeyen bir süreç yaşıyoruz. Kamuoyuna FIFA'sını da TFF'sini de şikayet ediyorum. Seyircisiz oynuyorsam yıllık 50 milyon hasılatımı bana ver önümüzdeki yıllarda kes. Hiçbir hareket yok. FIFA, UEFA, TFF sekreter gibi hareket ediyorlar. En ufak fedakarlık yapmayan futbolcular var ama sonuçta bunu diğer takımlar da yaşıyor. Futbolcularımızdan pandemi döneminde kulüpleri sahiplenerek hoşgörülü yaklaşmaları gerektiğini söylemek istiyorum."